aktuality ze života spolku

29.11.2023
Odborné oddělení Českého svazu včelařů z. s., v listopadu 2023 aktualizovalo seznam výrobců mezistěn, které jsou schválené, registrované a dozorované jednotlivými místně příslušnými krajskými veterinárními správami. V porovnání se stavem po poslední aktualizaci došlo k navýšení výroben, což je pro včelaře dobré a výhodné. Vzhledem k trendu posledních let, kdy si hodně včelařů pořizuje pomůcky na výrobu mezistěn je třeba uvědomit si, že výroba mezistěn pro svou potřebu nepodléhá schvalování ani registraci. Pokud však včelař zpracovává včelí vosk a vyrábí mezistěny pro své kolegy včelaře, musí požádat o registraci a schválení činnosti místně příslušnou KVS. 


04.05.2023

Zájezd do Smolenic - neděle 14.5. 2023



https://www.hrady.cz/zamek-smolenice-smolenicky-zamok

rk


03.12.2022

v rámci našeho projektu včelí pastva vám posílám zajimavou informaci i odkaz 

Sázíte stromy? Nejenže jsou krásné, ale ochlazují okolí, zvlhčují vzduch, stíní, filtrují prach a ukládají uhlík. Taky nás chrání před hlukem a uklidňují šuměním listí. V nadaci vysazujeme tento podzim potomky památných stromů. Od Broumova, přes Komňu, až po ukrajinský Užhorod. Včera jsme tam v Masarykově parku vysadili dceru lípy z Pražského hradu. Na podporu odvaze bránit svou vlast.  

https://www.ziva-puda.cz/blog/Jak-sadit-stromy-na-pole?utm_medium=email&utm_source=newsletter&utm_campaign=jak_sadit_stromy&utm_content=15-11-22

07.11.2022

Velká Čantorie 2022

V neděli 6. 11. 2022 proběhlo neformální setkání včelařů naší organizace a včelařů z Wisly a Ustroně. Počasí celkem přálo (nepršelo), ale teplo vypadalo trochu jinak. Pro hosty jsme připravili malé občerstvení. 

Několik momentek ze setkání můžete shlédnout v sekci FOTOGALERIE.

02.11.2022

Zdravím přátelé,

v neděli 6.11.2022 se bude konat neformální setkání včelařů na Velké CZANTORII (995m) u rozhledny. 

Pozvání jsme zaslali i včelařům do Wisly. Zkuste spojit podzimní výlet i s rodinnými příslušníky (komu zdraví dovolí) s přátelským setkáním s včelaři sousedního regionu.  Počasí by mělo vyjít, rozhledna má být otevřená a nějaké lehké osvěžení vezmeme nahoru.

Časový rámec cca od 11.00 do 15.00 hod.

Jste srdečně zváni.



2.11.2022 spolu s přáteli-včelaři z Č. Těšína jsme si prohlédli Trenčínský hrad.

28.09.2022

Zdravím přátelé,

dostali jsme nabídku zůčastnit se výstavy a odborné konference o včelařství :

VČELÁR-zlepšovateľ+odborná konferencia

Zájezd organizuje ZO ČSV Český Těšín. 

  Předběžná cena dopravy je 300.- Kč za osobu. Vstupné (je 4€  pro seniory 2€ )  a ostatní na místě si každý hradí sám. Odjezd je 15.10.2022 cca v 7.30 hod. z Vendryně (zřejmě z parkoviště u rest. Rosea na Černovském). Pokud máte zájem, hlaste se u našeho předsedy M. Szturce neodkladně!        

 rk


22.08.2022

Problémy podletí

Vážené přítelkyně, přátelé,

obracím se včelařskou veřejnost, aby dodržovala zásady v zootechnice ošetřování včelstev v podletí.

1.Nechci vnucovat své zkušenosti, ale letos je jisté, že snůška z lip a medovicová snůška z jedlí kolem Svaté Anny ukončila včelařskou sezonu a žně nám jasně řekly, že nastalo podletí.

2.Někteří včelaři, hlavně ti, kteří jsou ovlivněni internetem si myslí, že stačí včelstva krmit v říjnu a získat tak další medný výnos.

3.Nedodržováním plemenářského zákona v oblasti včel pak vznikají noví kříženci, kteří mají nežádoucí vlastnosti.

Tato hladová a agresivní včelstva způsobují:

A) Hromadné loupeže a vážné ztráty na včelstvech

B) Re invaze roztočů, rozšiřování nosemy a dalších chorob

C) Spousty práce s odstraňováním škod

D) Znepokojenou včelařskou veřejnost

Závěrem chci vyslovit přání: dělejme něco konkrétního proti těmto nešvarům.

Učitel včelařství 

Ing. Hynek Labaj


24.05.2022
Ve dnech 21. - 22.5.2022 se konalo v Nasavrkách celorepublikové finále soutěže Zlatá včela. V kategorii mladší žáci reprezentovali zástupci našeho okresu své kroužky velice úspěšně. Z 36 dětí, které se celorepublikového finále účastnily, skončil na společném 24. místě s dalšími třemi soutěžícími Alexej Kantor z VKM Košařiska, na společném 13. místě Kristýna Pešatová z VKM Frýdek-Místek a Tomáš Machač z VKM Košařiska, na 10. místě Tomáš Motyka z VKM Mosty u Jablunkova, 5. místo obsadil Jan Herman z VKM Bystřice nad Olší a nejlepší reprezentantkou našeho okresu se potom stala Kristýna Wiszczorová z VKM Košařiska, která skončila čtvrtá.
Soutěžícím poblahopřáli ředitel SOUV Josef Lojda a také tajemník ČSV Ing. František Krejčí.
Jménem OO Frýdek-Místek děkujeme všem účastníkům za reprezentaci, gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v další včelařské činnosti. (Použit text ze stránek OOcsVFM )


30.04.2022

Nová adresa sídla ČSV, z.s., okresní organizace Frýdek-Místek:

Hlavní 1755, 739 11 Frýdlant nad Ostravicí


26.04.2022

Nektarodárné biopásy

Největším problémem na biopásech bývá dodržení podmínky bezzásahovosti. Pro správnou funkci biopásu je to však podmínka zcela klíčová. Neprodukční plocha biopásu láká k pojezdům zemědělské techniky, nicméně je potřeba si uvědomit, že pojezd působí na živočichy ukryté v biopásu naprosto destruktivně. Při plánování umístění biopásu tedy zvažte možné faktory (chatařské oblasti, posedy, polní cesty), které by mohly zvýšit riziko pojezdu. Zasetí směsi ve správném složení a ponechání plochy biopásu v klidu je klíčem k dosažení účelu tohoto podopatření.

Na víceletých nektarodárných biopásech je nutné provést seč s odklizem biomasy. Provedení seče je důležitou prevencí zaplevelení a podporuje kvetení biopásu. Odkliz jednoletých plodin je pak stěžejní pro rozvoj jetelovin a dvouletých plodin. Načasování seče je pro minimalizaci zaplevelení a rozvoj některých druhů v biopásu klíčové. Záleží však na polních a klimatických podmínkách, kdy seč provést.  

PĚSTITELSKÁ DOPORUČENÍ

Porosty se zakládají na jaře na důkladně odplevelený pozemek, setí doporučujeme co nejdříve z jara kvůli využití jarní vláhy (po pominutí rizika vymrznutí), například současně s jarním ječmenem nebo kukuřicí. Od června do července jsou biopásy v plném květu. V tomto období se v nich v roce založení také vyskytuje největší množství užitečného hmyzu, jako jsou opylovači a přirození nepřátelé škůdců. Pro tyto druhy, závislé na květech, je magnetem především svazenka, méně hořčice. Souběžně s nimi kvete také pohanka, ale v této kombinaci je pro opylovače poměrně nezajímavá.

Po vrcholu kvetení, nejčastěji okolo poloviny července (založíme-li biopásy v dubnu), je vhodné biopásy posekat, vždy polovinu a po dvou týdnech druhou polovinu, aby se měl hmyz možnost přesunou, chceme-li zajistit následující:

1) účinně regulovat možné zaplevelení (seč je nutná před dozráním semen plevelů);

2) kvalitní zdroj podzimní snůšky včelstvům, důležitý pro zdravotní stav včel v průběhu zimy, i nástup aktivity na jaře.

Po seči v polovině července biopásy znovu kvetou od září až do zimy díky jetelům (lučnímu, plazivému, zvrhlému).


Nektarodárné biopásy - pastva pro včely i pro oči

jedno z mnoha videí o biopásech

18.12.2021

V rámci akce "obec Bystřice děkuje 2021" jsme ( ZO ČSV Bystřice) byli oceněni.


zhruba od 6-té minuty...


16.10.2021

Vážení přátelé,

dne 16.10.2021 se v DSP Wisla Czarne konala slavnostní schůze polských včelařů u příležitosti 90 let založení včelařského spolku ve Wisle (Pl), kterého se zůčastnili představitelé okolních obcí a družebních a spolupracujících organizací. Naši ZO reprezentovali př. Szturc, př. Šotková, př. Mrozek a př. Kaleta.  

Fotomomentky si můžete prohlédnout ve sekci Fotogalerie.

rk.


08.10.2021

Vážení přátelé,

 dne 2. října se na "Trojmezí"  sousedních států Polska, Slovenska a Česka konalo slavnostní sázení stromů budoucnosti. V prostoru vedle obnovené kapličky bylo za účasti družebních včelařských organizací z Wisly a Jaworzynki, Čadce a Bystřice nad Olší zasazeno 5 stromů Lípy malolisté (Tilia ulmifolia). 

V přátelské atmosféře se potom  všichni zůčastnili v nedalekém turistickém přístřešku spolu s rodinnými příslušníky zajímavých včelařských debat, výměně zkušeností s chovem, léčením včel. Fotomomentky si můžete prohlédnout ve sekci Fotogalerie.



Pro zájemce včelaření od 6'40". 

rk.



Články o použití kyseliny šťavelové při boji proti varoáze 

(Včelařský spolek pro Frýdek, Dobrou a okolí)

https://vsfdo.cz/ 

rk



26.07.2021

100. výročí založení organizovaného včelaření

Dne 24.července 2021 si včelaři obcí Bystřice nad Olší, Vendryně, Nýdek a Košařiska připomněli výročí založení Včelařského spolku pro Třinec a okolí se sídlem v Bystřici nad Olzou.

U příležitosti pořádané akce "Restaurant Day Bystřice", nám bylo umožněno uspořádat malé představení naší činnosti. Velký zájem návštěvníci projevili o výstavku včelařského nářadí, sestavu nástavkového úlu a zejména děti byly nadšeny pozorováním proskleného úlu se včelami. Včelaři se mezi tím sešli na slavnostní schůzi, na kterou přijali pozvání zástupci okresní organizace OO ČSV ve Frýdku Místku, vedení obce Bystřice a zástupci družebních včelařských organizací z Polska z Wisly a ze Slovenska z Čadce.

Na slavnostním shromáždění byla představena historie vzniku spolku, jeho praktický a společenský život v průběhu dějin až do přítomnosti. Předseda spolku př. Szturc předal ocenění a poděkování družebním spolkům za dosavadní spolupráci.

Na závěr obdrželi přítomní nově vydaný včelařský Almanach 2021, který v textu a archivních fotografiích ukazuje100-letou historii spolku až po současnost života naší včelařské organizace.

rk


xx

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky