zdravotní situace

23.10.2023

Sršeň asijská

Téma výskytu sršně asijské v ČR hýbe nejen včelařskými sociálními sítěmi. Ukázalo se, že je to problém nejen včelařů, ale všech občanů ČR, Ministerstva životního prostředí ČR, Agentury ochrany přírody ČR a Hasičské záchranné služby.

 Důležité je nebezpečí nepodcenit. Všímat si okolí stanovišť a hnízda aktivně vyhledávat. Je jisté, že odstraněním jediného objeveného hnízda invaze tohoto nepůvodního invazivního druhu neskončila. Na celostátních stránkách VČS shromáždili jsme pro vás ty nejdůležitější dostupné informace a materiály. Další články a dokumenty budeme postupně doplňovat. Pracujeme také na vzdělávacím programu s tímto tématem pro naše včelaře. (https://www.vcelarstvi.cz/srsen-asijska/ )


Podrobný přehled registrovaných VLP schválených v České republice

Apiguard 25 %, gel 

Apitraz 500 mg, proužek do úlu

Apivar 500 mg, proužek do úlu

Formidol 41 g, proužek do úlu

Formidol 81 g proužky do úlu 81 g, proužek do úlu

Gabon PF 90 mg, proužek do úlu

M-1 AER 240 mg/ml, koncentrát pro roztok k léčebnému ošetření včel

MP 10 FUM 24 mg/ml, roztok do úlu

Oxuvar 41 mg/ml, koncentrát pro kožní roztok

Oxybee 39.4 mg/ml, prášek a roztok pro disperzi do úlu

PolyVar Yellow 275 mg, proužek do úlu

Thymovar, 15 g proužky do úlu pro včely 15.0 g, proužek do úlu

Varidol, roztok k léčebnému ošetření včel

VarroMed 5 mg/ml + 44 mg/ml, disperze do úlu

VarroMed 75 mg/ml + 660 mg/ml, disperze do úlu

07.02.2023

V srpnovém čísle časopisu Včelařství jsme informovali o varování před přípravky 

Ekopol, Apidez a Bisanar, 

které obsahují ve složení neuváděnou látku flumethrin. Zmíněné přípravky byly již zakázány také na Slovensku (odkud se do ČR dostávaly, zde ovšem nebyly nikdy legálně registrované nebo schválené). Zveřejňujeme tímto jak stanovisko veterinárního orgánu ze Slovenska, tak článek k této problematice, uvedený v časopisu Včelařství.         RV ČSV z.s.

Držitel rozhodnutí o schválení: Apimedico s.r.o., Mýto pod Ďumbierom 150, 97644 Mýto pod Ďumbierom

  • Ve všech analyzovaných vzorcích veterinárních přípravků EKOPOL, APIDEZ a BISANAR byla potvrzená přítomnost farmaceuticky účinné látky flumetrin, která není pro veterinární přípravky povolená.
  • Na základě vykonaného šetření a vzhledem k uvedeným skutečnostem, a za účelem ochrany zdraví lidí a zvířat vydal ÚŠKVBL Nitra rozhodnutí o zákazu uvádění veterinárních přípravků
  • EKOPOL, APIDEZ a BISANAR na trh.

Nekupujte a nepoužívejte žádné přípravky, které nejsou v ČR legálně registrované nebo schválené.

Použití takových přípravků je v každém případě přinejmenším přestupkem, za který se ukládá správní trest.

Co je však ještě důležitější, použití nelegálních přípravků může zmařit i Vaše dobré jméno a Vaši dlouhodobou poctivou práci a úsilí, které věnujete chovu včel.

rk


02.11.2022

Vyhodnocení intenzity varroázy 2022

V roce 2022 byly v České republice na přítomnost roztoče Varroa destructor vyšetřeny vzorky zimní měli odevzdané z celkem 63 127 stanovišť včelstev. V porovnání s loňským rokem je z výsledků vyšetření zimní měli zřejmý nárůst podílu stanovišť bez přítomnosti roztočů a naopak pokles podílu stanovišť s průměrným počtem roztočů nad 3. Procento stanovišť s průměrným počtem roztočů 0-3 oproti roku 2021 vykazuje mírné zvýšení.

 https://www.svscr.cz/varroaza-vcel/



18.01.2021

Vyvíječ aerosolu VAT-1a

Přístroj může vyrábět tyto druhy aerosolu:

  • Aerosol z vodní emulze. Teplota aerosolu na výstupu je o cca 6°C nižší než teplota prostředí. Používá se jen při venkovních teplotách nad 10°C, při nižších teplotách po určité době provozu může dojít k zamrznutí vodní emulze v tryskách a přístroj se stává nefunkční. V případě nouze lze použít aerosol z vodní emulze i při teplotách pod 10°C, ale musíme ohřívat obsah lahve minimálně na teplotu 10-15°C . POZOR, při vyšší teplotě obsahu lahve se zvyšuje výkon vyvíječe. K přípravě roztoku se používá obyčejná pitná voda, zvláště tvrdou vodu převaříme.
  • Aerosol z acetonového roztoku. Místo vody se jako nosné medium použije aceton. Aerosol z acetonu je na výstupu z přístroje silně podchlazen. Používá se v rozmezí venkovních teplot od -5°C do +10°C. Používá se aceton čistý - acetone pure, dle českého lékopisu nebo p. a.

Nikdy se nesmí použít komerční ředidla, určená k jiným účelům (ani ředidlo typu C) pouze ACETON !

Délka expozice:

Druh aerosolu                                     Venkovní teplota                                 Délka expozice do včelstva

Aerosol z vodní emulze                              Nad 10°C                                             120 sekund

Aerosol z acetonového roztoku              -5°C až +10°C                                       30 sekund


Uvedené hodnoty platí pro středně silná včelstva obsedající v jednom nástavku 6-10 plástů 39x24 a pro vyvíječe s výkonem nad 1,5 ml/min.

Při práci s acetonem je nutná zvýšená opatrnost.

Aceton je hořlavina 1.třídy, páry se vzduchem tvoří výbušnou směs. Proto je při práci nutné dodržovat následující opatření:

- s acetonem pracujeme do teplot + 10°C,

- na pracovišti, ani v jeho okolí se nesmí kouřit, používat otevřený oheň, nesmí se používat ani dýmák,

- na pracovišti musí být k disposici hasicí prostředky, hasební přístroj, deka apod.,

- oděv obsluhy a pomocníka nesmí být z vysoce hořlavých materiálů,

- výstupní hubici vyvíječe nikdy nesměrujeme proti jiným osobám,

- s acetonem nepracujeme v uzavřeném prostoru,

- při případném vznícení acetonu v přístroji přístroj odložíme na volné prostranství, uzavřeme regulační ventil 2 nebo odpojíme přívod vzduchu a zkontrolujeme, zda nevznikl požár.

Bezpečnost a ochrana zdraví při práci

Poznámka na závěr:

Vypláchněte vnitřek a omyjte povrch přístroje vodou, tuto oplachovou vodu se zbytkovým léčivem  vylijte do půdy kde se sama biologicky rozloží (nikdy ne do vody nebo kanalizace).  Ať je Váš přístroj za rok v  pořádku.

M-1 AER a Varidol jsou jedy zařazenými do skupiny ostatních jedů ve smyslu platných předpisů o jedech a jiných škodlivých látkách. Při práci je nutno vyvarovat se požití, nadýchání a potřísnění pokožky nebo očí při práci s koncentrovaným přípravkem z originálního balení. POZOR! Aerosol proniká plicní tkání snadno do krve, proto všichni pracovníci do okruhu 5 m od činného přístroje musí být vybaveni respirátorem s chemickou vložkou A1. Nepodceňujte nebezpečí. Přístroj nepoužívejte v uzavřeném prostoru!! Při práci je zakázáno jíst, kouřit, pít. Po skončení práce a před jídlem je nutno si ruce omýt vodou a mýdlem.

23.11.2020

Pelyněk v boji s Nosemou účinný stejně jako antibiotikum Fumagilin

BeeInfo.cz > technologie vedení včelstev > Pelyněk v boji s Nosemou účinný stejně jako antibiotikum Fumagilin

Co je to Nosema?

Hmyzomorka včelí (Nosema apis Zander, 1909) je vnitrobuněčná parazititická houba (mikrosporidie) vegetující v cytoplazmě hostitele.
Vyvolává nejrozšířenější a nejčastější průjmové onemocnění dospělých včel zvané nosemóza (Nosematosis apium), dříve též nosematóza.

Dříve byly mikrosporidie, mezi které je hmyzomorka včelí řazena, považovány za součást říše prvoci. Na základě porovnávání DNA jsou od roku 2006 mikrosporidie řazeny mezi houby.

Nosema ceranae Fries, 1996 je po hmyzomorce včelí dalším objeveným druhem původce střevního onemocnění včel - nosemózy.
Oba uvedené druhy parazitických hub jsou si velmi podobné jak stavbou těla tak i celkovou biologií.

Podstatným rozdílem mezi Nosema apis a Nosema ceranae je období výskytu největšího rozšíření ve včelstvu.
Zatímco při onemocnění způsobeném mikrosporidií Nosema apis hlásili včelaři největší problémy na jaře, v případě Nosemy ceranaea to bylo až během letních měsíců (Oliver, 2013). 

Jak bojovat proti Nosemě?

Pro léčení nosematózy není v České republice žádný přímý léčebný preparát.
Dříve se používal přípravek Fumagilin dovážený z Maďarska. (Švamberk, 2003).

Jde o antibiotikum. Tento přípravek se používá v některých zemích EU. Aplikuje se pomocí směsi s medocukrovým těstem či postřikem. V republice není schválen a povolen k použití.

Pelyněk jako prostředek proti Nosemě

Komissar (2008) uvádí, že při použití extraktu z pelyňku proti Nosema apis byl extrakt stejně účinný právě jako antibiotikum Fumagilin, již při nižších dávkách.

Extrakt si připravíme ze 100 g pelyňku na 1l 96% ethanolu.

  • Vymacerovanou tinkturu rozmícháme v poměru: 20g tinktury na 1 kg medocukrového těsta s 5 % pylu.
  • Takto připravený preparát podáváme včelstvu 3×, v pěti denních intervalech a množství 1 kg na včelstvo.
  • Odkaz na podrobnější info o pelyňkové léčbě naleznete rovněž na stránkách pana Mately v sekci odkazu pod nabídkou produktu:
  • https://www.nastavky.cz/ruzne/kyselina-mlecna-80-procent.html

Nosematóza a prevence

Hlavním způsobem předcházení vzniku onemocnění je nepodávat na jaře pyl ani pylové náhražky obsažené v medocukrovém těstě. Pokud podáme medocukrové těsto s pylem, jsou ho nuceny konzumovat staré včely na okraji chumáče.
Ty už bílkoviny pro svoji obživu nevyžadují a zvýšený obsah bílkovin v trávicích orgánech připravuje vhodné podmínky pro intenzivní rozvoj nosematózy (Veselý a kol., 2013).

zdroj: https://beeinfo.cz/pelynek-boji-nosemou-ucinny-stejne-jako-antibiotikum-fumagilin/


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky