Historie spolku včelařů v                               Bystřici nad Olší

Český svaz včelařů z.s., z. o. Bystřice nad Olší

První zprávy o bystřických včelařích se nachází v obecní kronice již v 19. Století. 

V roce 1865 k ním náležel bystřický fojt Pavel Heczko, Pavel Stonavski, Jiří Heczko, stolař Jan Rusnok, evang. pastor Kotschy. Chovu včel si všímaly již v tomto období místní noviny (Gwiazdka Cieszynska XXIV-1871), ovšem nenacházely vážnější ohlas. Teprve roku 1885 se včelařství dostává více pozornosti v souvislosti se vznikem rolnického spolku a knihovny, v níž se objevily odborné knihy o chovu včel (brtnictví).

K podstatnému oživení došlo až po I. světové válce, kdy se poprvé mezi několika chovateli včel uskutečňovala čilá širší výměna chovatelských zkušeností - chovatelů Kalety z Farského, Hečka Jana z pod Prašivé č.350, Ciencialy zpod Gruszky, Jana Wojnara od Migusa č.47.

31. července 1921 se konala v místnosti u pana Jiřího Videnky v Třinci ustavující valná hromada. Po projednání záležitostí spolkových byly provedeny volby. Zvolení byli: předsedou Jan Zielina z Lyžbic, místopředsedou Jan Hečko z Bystřice, jednatelem Jiří Videnka z Třince, pokladníkem Pavel Baron z Kojkovic, knihovníkem Jan Cieslar z Gutů a Jan Wojnar z Nýdku; náhradníky byli zvoleni Pavel Cieslar z Konské a Josef Hečko z Bystřice. Byl tak ustanoven "Včelařský spolek pro Třinec a okolí" se sídlem v Bystřici nad Olzou.

Sdružoval šest okolních obcí - Bystřici, Nýdek, Karpentnou, Lyžbice, Oldřichovice a Vendryni.

Rozdílnost podmínek zájmů a značná teritoriální rozlehlost vedla v roce 1948 k rozdělení spolku na dva samostatné:

     Včelařský spolek - Bystřice nad Olzou - Těšínsko, který sdružoval Bystřici, Nýdek, Karpentnou a Vendryni.

     Včelařský spolek - Třinec, který sdružoval Třinec, Lyžbice, Kojkovice, Dolní a Horní Lištnou.

Poslední organizační změny, jimiž byl definitivně dovršen proces stabilizace zájmové činnosti v bystřickém včelařství, se realizovaly v roce 1956, kdy bystřický spolek ve smyslu nových stanov rozhodnutím výroční členské schůze se stal základní organizaci Československého svazu včelařů. V témže roce se připojili včelaři z Košařisk.

K nejaktivnějším včelařům patřil odborný učitel včelařství př. Emil Macura se svým "Pokusným a chovatelským včelínem" v Nýdku, kde se uskutečňovala většina společensko-odborných akcí.

Naše organizace má v současné  (dle CIS r. 2021)  době 104 řádných včelařů, kteří obhospodařují 879 včelstev na 118 stanovištích. Pro rozlehlost působnosti organizace členům výboru pomáhá 15 úsekových důvěrníků, kteří se starají o zabezpečení potřebných organizačních úkolů, a to především zajištění péče o zdravotní stav včelstev ve svěřeném úseku. V  ZO Bystřice působí 2 včelařské kroužky pod vedením př. Machače a př. Labaje.


Patříme k největší zájmové organizaci v okrese Frýdek - Místek. Již dlouhodobě udržujeme družební styky se "Związkem pszczelarzy w Wiśle" a se základní organizaci "Slovenského zväzu včelarov" v Čadci. Mezi našimi organizacemi dochází k výměně zkušeností na mezinárodní úrovni.


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky